yatırım araçları

Başlıca Yatırım Araçları-1

Bu yazımda sizin için beli başlı yatırım araçları araştıracağım. Bu makaleyi okuduktan sonra yatırım Araçları hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız ve daha karlı yatırımlara yöneleceğinizi düşünüyorum. Sözü fazla uzatmadan başlıca yatırım araçlarına değinelim.
Şimdi kısaca belli başlı yatırım araçlarına bakalım :

1) Altın
Altın yılbaşından bu yana yüzde 30’dan fazla değer kaybetti. Forbes dergisi altına en iyi yatırımın nasıl yapılacağı konusunda tavsiyeler verdi.

Altın Paralar
Analistler, hırsızlıktan korkan ama aynı zamanda fiziki yatırım yapmak isteyenler için altın sertifikalarını öneriyor. Altın sertifikaları yatırımcıların ellerinde fiziki altın olmadan değerli metal sahibi olmalarını sağlıyor. Sertifikalar bankalarla yapılan anlaşmalarla elde ediliyor ve satın alınan kadar altın bankalarca korunuyor. Tabi ki yatırımcıların bu işlemler için gerekli ek ücretleri ve sigorta ve saklama bedellerini de ödemesi gerekiyor.
Altın sertifikaları
Analistler, hırsızlıktan korkan ama aynı zamanda fiziki yatırım yapmak isteyenler için altın sertifikalarını öneriyor. Altın sertifikaları yatırımcıların ellerinde fiziki altın olmadan değerli metal sahibi olmalarını sağlıyor. Sertifikalar bankalarla yapılan anlaşmalarla elde ediliyor ve satın alınan kadar altın bankalarca korunuyor. Tabi ki yatırımcıların bu işlemler için gerekli ek ücretleri ve sigorta ve saklama bedellerini de ödemesi gerekiyor.

Vadeli piyasada Altın Yatırımı
Vadeli piyasada altın yatırımı yapmak sıradan insanların her gün kolayca gerçekleştirebileceği bir iş değil. Finans deneyimi olan yatırımcılar için bu, belirli bir tarihte önceden belirlenmemiş miktardaki altını, önceden belirlenmiş fiyata almak anlamına geliyor. Bu satın alma, borsa işlemcileri aracılığıyla yapılıyor ve toplam değerin küçük bir kısmına denk gelen oranda kar marjı ödemesi yapılması gerekiyor.
Altın madeni şirketlerinin hisseleri
Altın yatırımında daha az risk almak isteyenler için, altın madeni şirketlerinin hisseleri tavsiye ediliyor. Şirketlerin hisseleri altın fiyatlarının hareketlerine yakından bağlı olsa da aslında bu yatırımın sadece altın yatırımı olmadığı da ifade ediliyor. Yatırımcıların altın fiyatlarının yanı sıra, yönetim, araştırma, üretim, enerji maliyetleri ve jeopolitik riskleri de yakından takip etmesi gerekiyor.
Altın yatırım fonları
Analistler, yatırımcıların borsalarda işlem gören altın yatırım fonları da bir seçenek olarak görebileceğine dikkat çekiyor. Altın yatırım fonlarının belirli bir vade şartı olmadığından, istendiği zaman satılıp, istendiği zaman yeniden satın alınabileceği ifade ediliyor. Bu yatırımda altın fiyatlarından etkilenilmiyor çünkü fonlar fiziki altın fiyatlarıyla borsa işlem gören parayı denkleştiriyor. Yatırımcı, bu fonlar aracılığıyla sigorta, fabrika üretim maliyeti ve saklama gibi ek ücretler ödemek zorunda kalmıyor.
Altın ortak yatırım fonları
Altın ortak yatırım fonu, farklı yatırımcılardan alınan paraların para yöneticileri tarafından ortak bir havuz içinde yönetildiği bir yatırım aracı. Altın ortak yatırım fonları değerli metalin sektöründe çeşitlilik anlamına geldiğinden ve profesyoneller tarafından yönetildiğinden, en güvenli altın yatırımı olarak kabul ediliyor.

2) Döviz
Döviz denildiğinde herkesin aklına ilk olarak yabancı para birimleri gelir. Biliyorsunuz ki ülkeler arası gerçekleştirilen ticaret işlemlerinde ödemeler, genellikle o ülkede kullanılan dövizler üzerinden yapılır. Bu da kur farklarına göre kar veya zarar edilmesini sağlar. Bu durum insanlar için bir nevi yatırım haline dönüşmüştür. Öyle ki yatırımcılar, kendi para birimleri karşısında değer kazanacak dövizleri alıp satarak aradaki farktan kazanç sağlamaktadır. Ellerinde bulunan dövizleri paraya çevirmektedirler.
Para parayı çeker sözüne inanan kimseler, birikimlerini dövizlerden yana kullanır. Günümüz olanaklarının gün geçtikçe artmasıyla döviz bürolarında fiziken gerçekleştirilen işlemler, artık fiziki olmayan şekillerde internet üzerinden karlı olarak yapılmaktadır. Bu kapsamda güvenilirliği sorguladığınızda herhangi bir problemle karşılaşma ihtimalinizin olmadığı söyleyebilirim. Çünkü işlem yapılan piyasalar yasaldır. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nın regülasyona uygun olarak düzenlenmiştir ve denetlenmektedir. Alım – satımların internet aracılığıyla yapılması güvenilirdir. Böylelikle tüm yatırımcılar birikimlerini, döviz bürolarında yaptıkları işlemlerin mantığında, daha avantajlı koşullar ve eşit fiyatlara sahip olarak yapmaktadır.
Döviz Nedir?
Döviz hakkında çeşitli tanımlar bulunsa da ülkemiz dışındaki para birimlerine döviz deriz. En basit tanımı budur. Genel olarak baktığımızda ise nakde çevrilebilen tüm enstrümanlar dövizdir. Banka havaleleri, alınan verilen çekler, sigorta poliçeleri, mevduat sertifikaları, kambiyo senetleri, hisse senedi, tahvil, bono gibi hemen paraya dönüştürülebilir araçları örnek olarak gösterebilirim. Bunların dışında biliyorsunuz ki para; kâğıt veya madeni olmak üzere iki farklı türde kullanılır.
Elde biriktirilmiş olarak tutulan paralar efektif döviz olarak tanımlanırken, yukarıda vermiş olduğum paraya çevrilebilen evraklar da döviz olarak geçmektedir. Döviz kapsamına dahil olan tüm varlık ve kaynaklara yatırım yapılabilmektedir. Gerek bankalar gerekse borsa ve forex piyasasında likit akışı yoğun olarak gerçekleşen paraları veya nakde dönüştürülebilen enstrümanları alıp satarak para kazanabilirsiniz. Şimdi, döviz yatırımı nasıl yapılır başlığı altında en yüksek işlem hacmine sahip olan para birimlerini alt başlık oluşturarak gelin hep birlikte inceleyelim, para nasıl kazanılır bakalım:
Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?
Döviz yatırımı biliyorsunuz ki para birimlerinin üzerinden, pariteler şeklinde gerçekleştirilir. Dünya genelinde kullanılan para birimleri majör, minör ve egzotik olmak üzere likit akış oranına göre 3 farklı gruplara ayrılır. Amerikan doları, Euro, İngiliz sterlini, Japon yeni, Avustralya doları, Kanada doları ve İsviçre frangı hem ticaret hem de yatırım amaçlı kullanıldıkları için majör para birimleridir. Bunların dışında kalanlar ise de minör ve egzotiktir. Ayrımları ülke ekonomilerin canlılığına, dinamikliğine göre değişir. Ülkemizde kullanılan Türk lirası minör grubunun içerisinde yer alır ve genellikle majör dövizlerle oluşturduğu paritelerle işlem görür.
Parite kavramı iki farklı dövizin birbirine olan karşılığını ifade eder. Örneğin USD/TRY paritesinde Amerikan dolarının, Türk lirasına olan değeri sorgulanırken; TRY/USD döviz çiftinde TL’nin dolar karşılığı hesaplanmaktadır. Genellikle daha çok fiyatların belirlenmesinde majör dövizler esas alınır. Bu nedenle döviz yatırımcılarının dikkat etmesi gereken püf nokta paritenin içerisinde yer alan para birimlerini etkileyen faktörlerdir. Çünkü döviz kurlarında yaşanan değişmeler sonucunda kar veya zarar edilir. Bu yüzden doğru adımları atabilmek için ileride yaşanacak fiyat hareketlerinin bilinmesi gerekiyor. Bu kapsamda her bir dövizi tanımalısınız ve temsil ettiği ülkelerde meydana gelen değişmeleri takip etmelisiniz. Böylece yatırımlarınızın sonucundan beklentilerinizi kolaylıkla elde edebilirsiniz.
Dolar Yatırımı Nasıl Yapılır?
Dolar, döviz piyasalarında en yüksek işlem hacmine sahip olan para birimidir. Bunun nedeni döviz dışındaki enstrümanlara da dolar cinsinden yatırım yapılıyor olmasıdır. Özellikle Amerika’nın dinamik ve istikrarlı bir ekonomiye sahip olması sebebiyle Amerikan doları yatırımcıların baş tercihini oluşturmaktadır. Bunun dışında 25’den fazla çeşide sahiptir. Özellikle Avustralya ve Kanada doları majör oldukları için minör ve egzotik para birimi olan Singapur, Hollanda, Zimbabwe, Hong Kong dolarlarına göre daha çok tercih edilmektedir. Her ne olursa olsun dolar işlem hacmi yüksek olan para birimidir ve oldukça yüksek kazançlara imza atmanızı sağlar. Çünkü uygulanan para – faiz politikalarının etkisiyle spread farkları oldukça yüksektir.
Euro Yatırımı Nasıl Yapılır?
Biliyorsunuz ki Euro, Amerikan dolarının piyasalardaki etkisini azaltmak maksadıyla tedavüle sokulan para birimidir. Ve bu konuda oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü hatırlarsanız, Euro’nun kullanımına başlanmasıyla, Amerika ekonomisinde sarsılmalar meydana gelmiştir. Bu da Euro’nun dolar karşısındaki fiyat trendinin yükselişe geçmesine neden olmuştur ve günümüzde hala egemenliği devam etmektedir. Euro piyasalara sürülmesiyle ve çoğu Avrupa devletlerinin resmi para birimi olmasıyla Amerika gibi İngiltere’de ve diğer ülkelerde de ekonomik kriz yaşanmıştır. Bu nedenle yatırım için Euro alternatif dövizler arasında en güvenilirdir demek yanlış olmayacaktır. Özellikle ülkemiz yatırımcıları için dolar gibi en çok tercih edilen dövizlerin başında gelir ve yüksek kazançların elde edilmesini mümkün kılar.

3) Mevduat
Mevduat Nedir?
Daha önce belirlenmiş bir süre sonunda veya istenildiğinde çekilmek üzere bankalara belirli bir faiz karşılığı beklentisiyle ya da faiz karşılığı beklenmeden yatırılan para, mevduat olarak tanımlanmıştır.
Mevduat hesapları üçe ayrılır:
1)Vadesiz mevduat hesabı: Hiçbir kayıt ve şarta bağlı olmaksızın istenildiğinde çekilebilen hesaplardır.
2)Vadeli mevduat hesabı: Banka ile mevduatı yapan arasında kararlaştırılan vadeden itibaren çekilebilir.
3)İhbarlı mevduat hesabı: Mevduatın sahibi, mevduatını çekeceği tarihi belirli bir süre önce bankasına bildirmek zorundadır.
Mevduat hesapları bankaların en önemli gelir kalemlerinden biridir. Müşteriler tarafından mevduat hesaplarına yatırılan para, bankalar tarafından kredi vermek, şirket kurmak veya çeşitli kurumlarında sermayelerine katılmak gibi amaçlarla kullanılır ve bu sayede ekonomiye kazandırılır.Mevduat hesapları, son istem veya işlem tarihinden itibaren on yıl geçtiği halde sahiplerince aranmamış ise, faizleri ile birlikte Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu emrine Merkez Bankası’na devredilir.


'Başlıca Yatırım Araçları-1' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.