E-TİCARET VE M-TİCARETİN ENFLASYONA ETKİSİ

E-TİCARET VE M-TİCARETİN ENFLASYONA ETKİSİ

Günümüzde E-Ticaret, M- Ticaret gibi online ticaret yöntemleri kredi kartı, mevduat, kredi gibi işlemleri doğuruyor.  Bu durum nakit para kullanılmadan alışveriş yapılmasını sağlıyor.

Online ticaret diye adlandırdığımız bu durum çok iyi bir gelişme olarak görülse de dolaylı olarak enflasyonun artmasına sebep oluyor. Çünkü nakit para harcandığı zaman psikolojik olarak bir acı hissi yaratır ancak online ticaret veya kredi kartı gibi harcamalar bu hissi yaratmıyor ve insanların daha çok para harcamasını sağlıyor.

Ekonomi Bakanlığının haberine göre: 

“2014’te küresel çapta e-ticaretin 220 milyar dolar ve bunun %20’sinin cep telefonları aracılığıyla gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Onan yaptığı açıklamada, tek başına söz konusu piyasanın değerinin ise 45 milyar dolar değerinde olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, ABD’nin geleneksel alışveriş sezonunun başlangıcı olan Black Friday gününde yapılan online alışverişlerin yaklaşık yarısının da cep telefonları aracılığıyla yapıldığını sözlerine eklemiştir. Geçtiğimiz yıl Pay Pal’ın toplam ödeme hacminin yaklaşık %20’sini mobil ödemeler oluşturmuştur. Uluslararası Network CEO’su Bhairav Trivedi, son dönem trendleri yakalayabilmek için bütün online mağazaların mobil markete sahip olduklarını belirtmiştir.”(aktaran ekonomi.gov, 2015)

 

Günümüzde E-Ticaret, M- Ticaret gibi online ticaret yöntemleri kredi kartı, mevduat, kredi gibi işlemleri doğuruyor.  Bu durum nakit para kullanılmadan alışveriş yapılmasını sağlıyor. Online ticaret diye adlandırdığımız bu durum çok iyi bir gelişme olarak görülse de dolaylı olarak enflasyonun artmasına sebep oluyor. Çünkü nakit para harcandığı zaman psikolojik olarak bir acı hissi yaratır ancak online ticaret veya kredi kartı gibi harcamalar bu hissi yaratmıyor ve insanların daha çok para harcamasını sağlıyor. Ekonomi Bakanlığının haberine göre:  "2014’te küresel çapta e-ticaretin 220 milyar dolar ve bunun %20’sinin cep telefonları aracılığıyla gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Onan yaptığı açıklamada, tek başına söz konusu piyasanın değerinin…

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

'E-TİCARET VE M-TİCARETİN ENFLASYONA ETKİSİ' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: